Már a nyár derekán kiderült, hogy a kormány a jövő évben több mint 220 milliárd forinttal szán többet az egészségügyre, mint idén, és ennek nagyobbik része bérnövekedés lesz.
Az Alapellátás-fejlesztési Modellprogramhoz (Svájci-projekt) igazodva változások várhatók a finanszírozás rendszerében. A tervek szerint a kártyapénz mellett egy átdolgozott indikátorrendszer kerül bevezetésre, annak érdekében, hogy teljesítményarányosan kerüljön díjazásra azoknak a plusz feladatoknak az elvégzése, amelyek a szakpolitikai célok megvalósítását szolgálják.
Elindul a háromszintű kollegiális vezetői rendszer működése. A területi vezetők legfőbb feladatai az alapellátási folyamatokat érintő változások kommunikációja,
az orvosok munkájának, valamint az ügyeleti rend kialakításának koordinálása, valamint a települési egészségterv kidolgozásának és a népegészségügyi feladatoknak a támogatása.
2018. július 1-től bevezetésre kerül az egységes törzskarton, melynek kötelező adattartalmát jogszabály írja elő. A törzskartont vezető informatikai rendszer is csatlakozni fog az idén debütáló Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térhez (a továbbiakban: EESZT), és képes lesz a releváns adatok fogadására is. Ezzel a mostanihoz képest egyszerűbbé válik az adminisztráció, hiszen a szakellátásban keletkező adatok – a kölcsönös adatfelhasználás értelmében – átemelhetőek lesznek a háziorvosi informatikai rendszerekbe.
2018.november 1-től az EESZT-hez való kötelező csatlakozás kiterjed a magán egészségügyi ellátókra és az országos mentőszolgálatra is.
A magunk részéről számítunk rá, hogy tovább fog bővülni az EESZT-ben elérhető szolgáltatások köre. Az e-Recept ez évi indulását követően várhatóan elindul majd az e-Beutaló is.